دانشمندان موفق به ارایه دقیق ترین نقشه از مغز انسان شدند

e540405d-346b-411c-abe3-f9ff9165c06c

تصور کنید اولین نقشه‌ای که از ایالات متحده می‌بینید یک طرح کلی از مرز بین کشورها و ایالت‌های داخلی باشد. این حالت، شبیه نقشه‌ای بود که دانشمندان بیش از ۱۰۰ سال در مورد مغز استفاده می‌کردند. خوشبختانه اکنون اوضاع تغییر کرده است.

یک گروه متشکل از محققان کشورهای مختلف، با ترکیب داده‌های استخراج شده از تعداد معدودی تکنیک تصویربرداری، موفق شده‌اند تا یکی از دقیق‌ترین نقشه‌های مربوط به ساختمان مغز را فراهم کنند. این نقشه‌ی جدید، اخیرا در ژورنال Nature به چاپ رسیده است و در آن مغز به ۱۸۰ منطقه‌ی منحصر به فرد تقسیم‌بندی شده است که ۹۷ بخش آن پیش از این هرگز شناسایی نشده بودند.

نگاهی به تصویر زیر بیاندازید:

bb843ccd-17f8-4b91-bd2c-3c53d695faa2

دیوید ون اسن یکی از نویسندگان مقاله و فارغ‌التحصیل علوم اعصاب دانشکده‌ی پزشکی واشنگتن می‌گوید:

تلاش فعلی نقطه‌ی عطفی در نقشه‌برداری از مغز به حساب می‌آید. از این رو خوشحال هستیم که توانسته‌ایم آن را با جهانیان به اشتراک بگذاریم.

برای ایجاد این نقشه، صدها نفر از دانشمندان، نتایج بیش از یک قرن تحقیقات درباره‌ی مغز را با مدل‌های تشریحی بر پایه‌ی رنگ، برش کاغذ نازک از مغز جسد و اسکن‌های مدرن MRI از مغز افراد زنده ترکیب کردند. سپس اسکن‌های تهیه شده را به کامپیوتر انتقال دادند و توسط برنامه‌های هوش مصنوعی به تحلیل آن پرداختند. با گذشت زمان که هوش مصنوعی پیشرفت کرد، محققان توانستند بسیاری از مناطق مغز را که قبلا نادیده گرفته شده بودند، تشخیص دهند. از این رو احتمال آن وجود دارد که نتایج امروز بتواند در آینده به محققان کمک کند تا به شناسایی بهتر بیماری‌های مختلف مغزی از جمله آلزایمر و افسردگی بپردازند. بنابراین یافته‌ی اخیر می‌تواند یک دستاورد مربوط به آینده تلقی شود. با این حال پایه و اساس همین پژوهش امروزی هم، روش اکتشافی صدها سال قبل، یعنی نقشه‌برداری بوده است.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*